GenelNevşehir

NEVÜ Rektörü Aktekin “ADA Ramazan Söyleşileri” Programına Konuk Oldu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Ankara Düşünce Atölyesi (ADA) tarafından ınstagram canlı yayını şeklinde gerçekleştirilen “Ramazan Söyleşileri” programına konuk olarak “Türkiye’de Eğitimin Dönüşümü” üzerine konuştu.

Mustafa Başkara’nınmoderatörlüğünde gerçekleştirilen canlı yayında NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, sosyal, siyasal, ekonomik yapının değiştiğini ve insanın da bu yapı içinde en önemli unsur olduğunun altını çizerek eğitimde değişim ve dönüşümün de bu sürece uyum sağlaması açısından yapılması gereken bir çalışma olduğunu söyledi. 

NEVÜ Rektörü Aktekin, “Eğitimin insana vermesi gereken üç şey vardır. Bunlar bilgi, beceri, tutum ve değerlerdir. Bilgi alanında dünyadaki sürece baktığınızda bilginin nicel olarak arttığı,  farklı disiplinlere bölündüğü bir noktaya geldi. Dijital beceriler artık ciddi bir boyut kazandı. Tutum ve değerler alanında insan hakları, adalet, farklı bakış açılarını kabullenme gibi kavramlar birçok yerde karşımıza çıkıyor. Dünyada sosyolojik yapı değiştikçe, ekonomik sistem değiştikçe tutum ve değerlerde de değişiklikler oluyor. İnsanlık tarihine baktığımızda bahsettiğim bu üç boyut açısından sürekli dönüşüm ve değişimler olmuştur. Bu anlamda eğitimde dönüşüm de sürekli gündemdedir.  Ülkedeki ve dünyadaki yeniliklere göre eğitim sistemi de değişebiliyor” dedi.

Üniversitelerin toplumsal dönüşümde öncülük etmesi gerek kurumlar olduğunu ifade eden Aktekin, sosyolojik, ekonomik, siyasal etkilerin hem kendi dinamikleri olduğunu hem de entelektüel bir alt yapıya dayanmak zorunda olduğunu söyledi. Aktekin, üniversitelerin ekonomik, teknolojik, sanatsal üretimi besleyecek destekleyecek üretimde bulunmak zorunda olduğunu ifade ederek, “Ülkemizde 200’den fazla üniversite var. Nicelik arttıkça, nitelik ile ilgili de tartışmalar da başlıyor. Bu anlamda üniversitelerimizin hepsi aynı nitelikte değil fakat hepsi topluma farklı düzeyde katkılarda bulunabilirler. Her üniversitemiz kendi bölgesinin şartlarına göre katkı sunabilir. Eğitimde dönüşüm için eğitim fakültelerimiz özellikle hem öğretmen yetiştirme sisteminde hem de öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimlerde yeni ihtiyaçlara göre üretimlerde bulunması gerekiyor. İşte bir başka açıdan örnek olarak sosyoloji bölümlerinin yeni sosyolojik dönüşümlere öncülük edecek bir üretim yapması gerekir. Yine Turizm fakülteleri, İktisadi ve idari bilimler, güzel sanatlar, ilahiyat,  tıp fakülteleri vb. hepsi kendi alanında topluma öncülük edecek çalışmalar yapmalı. ” ifadelerini kullandı.

Akademiden beklentilerin her alanda büyük olduğunun altını çizen NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Akademinin, üniversitelerin günümüz dünyasında fildişi kulelerinde kalıp sadece soyut çalışmalar yapma lüksü yok. Bilgelik ve beceri el ele gitmeli. Eğitim sisteminde zayıflık varsa eğitim fakültelerimiz de sorgulanmalı. Özellikle bu süreçte öğrencilerimiz derslerden uzak kaldı. Pedagojik olarak üniversitelerimizin kendilerini yenileme ihtiyacı ortaya çıktı. Üniversiteler hem bulundukları şehre hem tüm ülkeye, hem ekonomik olarak hem de sosyal olarak somut projelerle katkıda bulunmak zorundadır.”

Ankara Düşünce Atölyesi (ADA) tarafından düzenlenen “Ramazan Söyleşileri”nde ay boyunca farklı günlerde süren programa Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurul Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Tekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Muş Alpaslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurul üyesi Prof. Dr. Akif Kireçci gibi alanında uzman isimler konuşmacı olarak katılıyor.

Nevşehir Ana Haber
''Hayallerimizin Şehri İçin''

    You may also like

    Leave a reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    More in:Genel