GenelNevşehir

Kapadokya Üniversitesi Sanal Moskova’da UNESCO – Sosyal Dönüşüm Yönetimi (MOST) Programı Toplantısına Davet Edildi

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi tarafından bu yıl çevrimiçi toplantı olarak düzenlenen 6. Uluslararası Bilim Kongresi “Globalistics 2020” 19-22 Mayıs 2020 tarihlerinde “Küresel Meseleler ve İnsanlığın Geleceği” başlığı ile düzenleniyor.

Kongrenin 19 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen UNESCO – Sosyal Dönüşüm Yönetimi (MOST) Programı özel oturumuna Türkiye’yi temsilen Kapadokya Üniversitesi davetli kurum olarak katıldı.“COVID-19 Sonrası Çağda Bir ‘Fikir Laboratuvarı’ Olarak Sosyal Dönüşüm Yönetimi (MOST) Programı” (“The MOST Programme& UNESCO as a ‘Laboratory of Ideas’ in the post COVID-19 Era”) başlığıyla düzenlenen özel oturumun moderatörlüğü UNESCO Araştırma, Politika ve Öngörü Şubesi Müdürü Dr. John Crowleytarafından yapıldı. KOVID-19 pandemisinin küresel çaptaki sosyal dönüşümlerin yönetiminin UNESCO gibi uluslararası ve bilimsel platformların sağlayacağı verilerle yönetilmesinin önemini bir kez daha gözler önüne sermiş olduğunun vurgulandığı oturumda, kurucu üyeleri arasında Kapadokya Üniversitesi Çevreci Beşeri Bilimler Merkezi’nin de bulunduğu ve 2020 yılı içerisinde MOST Hükûmetler Arası Konseyi tarafından onaylanarak hayata geçirilmesi beklenen “BRIDGES – UNESCO Most Sürdürülebilirlik Bilimi Koalisyonu” girişiminin bu yönde atılmış çok önemli bir adım olacağı bildirildi. MOST Bilimsel Danışma Kurulu üyelerinin de katıldığı oturumda, Kapadokya Üniversitesi Çevreci Beşeri Bilimler Merkezi tarafından yapılan ve planlanan çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Kuruluş çalışmaları yaklaşık iki yıldır devam etmekte olan  “BRIDGES – UNESCO MOST Sürdürülebilirlik Bilimi Koalisyonu”nun resmen kuruluşunun Eylül 2020’de MOST Hükûmetler Arası Konseyi kararı ile kabulü için yapılacak başvuru öncesindeki son toplantıya da Kapadokya Üniversitesi Çevreci Beşeri Bilimler Merkezi ev sahipliği yapacak. Dr. John Crowley tarafından özel oturum esnasında tüm katılımcılara da bildirildiği üzere, daha önce Kapadokya Üniversitesi Mustafapaşa Kampüsünde yapılması planlanmış olan bu son “BRIDGES – UNESCO MOST Sürdürülebilirlik Bilimi Koalisyonu” kuruluş çalıştayı, 6-7 Temmuz 2020 tarihlerinde teknolojik altyapısı Kapadokya Üniversitesi tarafından sağlanacak olan bir çevrimiçi toplantı olarak düzenlenecek.

Nevşehir Ana Haber
''Hayallerimizin Şehri İçin''

    You may also like

    Leave a reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    More in:Genel