22 yıldır binlerce öğrenciyi en başarılı üniversitelere yerleştiren bir yönetim ve uzman eğitim kadrosuna sahip olan Altınyıldız Eğitim Kurumları Fen ve Anadolu Lisesi Zümre Başkanları, Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

ÖSYM tarafından 2020 YKS sınavının ilk oturumu TYT bugün gerçekleştirildi. Koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yıl geçen yıla göre 30 dakika daha süre verildi.        Bu kapsamda, saat 10.15’te başlayan TYT’de adaylar, soruları yanıtlamak için 165 dakika süre kullandı.

         27 Haziran 2020 Cumartesi yapılan TYT’ de Türkçe, öğrencilerin en çok zorlandığı alan oldu.

Sınavın değerlendirmesi;

Geçen sene uygulanan TYT’ye paralel olan sınavda özellikle Türkçe ve Matematik bölümlerinde zorlanan adaylar, Fen ve Sosyal Bilimler bölümlerinde daha rahat bir sınav geçirmişlerdir.

TYT’de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5’er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltildi.

 MATEMATİK

 Matematik soruları önceki yıllara göre daha kolay sorulardan oluştu. Sorular önceki yıllarda olduğu gibi 9. ve 10. sınıf kazanımlarını sorguladı. Sorular, okuduğunu anlama, yorumlama ve temel işlem becerilerine sahip gerektirmektedir. Yıl boyunca Altınyıldız Test yayınlarımızda kullandığımız sorularla sınav soruları büyük paralellik göstermiştir.

GEOMETRİ 

Müfredatı sorgulayan, analitik düşünmeye dayalı, konu kapsamı iyi hazırlanmış bir sınavdı. Konuyu doğru öğrenmiş, uygulama ile pekiştirmiş öğrencinin rahatlıkla çözebileceği bir sınav olması, sınavın çok iyi hazırlanmış olduğunu göstermektedir. Soruların birçok kazanımı hedeflemesi, tek yönlü çalışmaktan uzaklaşıp çok yönlü çalışmayı gerektirmektedir.

TÜRKÇE

Türkçe ve sosyal bilimlerde okuma-anlama soruları olduğu için sürenin uzatılmasının faydalı oldu Sorular önceki yıllarda düzenlenen TYT sınavları ile yapı olarak benzerlik göstermektedir.

Paragraf sorularının seçeneklerindeki çeldiriciler öğrencilerin karar vermesini zorlaştırmış ve zaman kaybı yaşamalarına neden olmuştur. Dil bilgisinde yazım, noktalama ve ses bilgisi sorularının sorulduğu, sözcük türleri, sözcüğün yapısı ve cümlenin ögeleri konularından soru sorulmuştur.  Müfredat dışından da soru bulunmamaktadır. Öğrencilerin en çok Türkçe alanında zorlandı.