GenelNevşehir

NEVÜ Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Sanal Yaz Okulu’nda

UNESCO Türkiye Millî Komisyonu ve UNESCO akreditasyonlu Somut Olmayan Kültürel Miras Derneği işbirliği ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi (AHVB) Örgün ve Yaygın Eğitimde Somut Olmayan Kültürel Miras UNESCO Kürsüsü’nün akademik danışmanlığında “Geleceğe Somut Olmayan Kültürel Miras Penceresinden Bakmak” temalı SOKÜM Sanal Yaz Okulu 29 Haziran-3 Temmuz 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 151 yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile 150 akademisyenin katılımıyla gerçekleştirilen yaz okulunun “SOKÜM Müzeler Ağı” programına Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’ye bağlı Kapadokya Yaşayan Miras Müzesini temsilen Müze Müdürü Doç. Dr. Adem Öger katıldı.

Aynı zamanda UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras İhtisas Komitesi üyesi olan Öger, SOKÜM Müzeler Ağı toplantısında Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi deneyimlerini aktardı. Bununla beraber, kültürel mirasın çeşitli yönlerini canlandırmada NEVÜ Türk Halk Bilimi Bölümünün rolünden bahseden Öger, yaygın eğitim alanı olarak Kapadokya Yaşayan Miras Müzesinin UNESCO 2003 Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi içeriği ile uyumlu bir müzecilik faaliyeti yürüttüklerini belirtti.

Nevşehir Ana Haber
''Hayallerimizin Şehri İçin''

    You may also like

    Leave a reply

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    More in:Genel